Regional Winners 2021

There are currently seven UA Regions: Africa & Middle East, Asia, Europe, Island of Ireland, Latin America*, Oceania, US & Canada. A Regional Winner is the highest-performing Highly Commended Entrant from a UA region in their category.

Africa & Middle East

Computer Science – **Mariam Arshi | American University of Sharjah
**Sara AlMaazmi | American University of Sharjah
**Fatima Darwish | American University of Sharjah
**Reem AlAmeeri | American University of Sharjah

Engineering– Anel Orazgaliyeva | New York University Abu Dhabi

Literature Shaden Khoury | Hebrew University of Jerusalem

Mathematics & Physics – Mouza Almualla | American University of Sharjah

Asia

Architecture & Design – Tasneem Jarin | Bangladesh University of Engineering and Technology

Art History & Theory – Dylan Chng | National University of Singapore

Social Science: Anthropology & Cultural Studies – Nadiya Nesseer | Nanyang Technological University

Business– Nguyen Bao Lam | Nanyang Technological University

Classical Studies & Archaeology – Yu Xuan Tay | Nanyang Technological University

Chemical & Pharmaceutical Sciences
– Joel Tong | National University of Singapore

Life Sciences – Richie Tang | National Taiwan University

Linguistics – Masuda Khan | BRAC University

Nursing, Midwifery & Allied Care – Leong Kye Siong | Nanyang Technological University

Mathematics & PhysicsRyan Teo | National University of Singapore

Music, Film & Theatre – Yuxuan Fan | Nanyang Technological University

Social Sciences: Sociology & Social Policy – Nurul Zahidah Abdullah | Nanyang Technological University

Visual Arts – Jamie Lim | Nanyang Technological University

Europe

Classical Studies & Archaeology – Sophia Kniaz | University of St Andrews

Computer Sciences Blanca Robledo Diaz | Technical University of Denmark

Education – Meerav Shah | Durham University

History – Zahra Farooque | University College London

Linguistics – Tuija Schmid | University of Helsinki

Literature – Harry Croxford | University of Birmingham

Music, Film & Theatre – Zhilin Xu | Central Saint Martins - University of the Arts London

Politics & International Relations – Dehbia Salah | University of St Andrews

Social Sciences: Sociology & Social Policy – Annie Lawson-Foley | University of Sheffield

Island of Ireland

Art History & Theory – Margot Kavanagh | Trinity College Dublin, the University of Dublin

Earth & Environmental Sciences – Caolán Mulholland | Queen's University Belfast

History – Fabrizio Giuseppe Sforza |University College Cork

Law – Sophie Treacy | Trinity College Dublin, the University of Dublin

Literature –Laura Shelly | University College Cork

Medical Sciences – Magdalena Imiolek | Trinity College Dublin, the University of Dublin

Music, Film & Theatre – Cáit Murphy | Trinity College Dublin, the University of Dublin

Nursing, Midwifery & Allied Healthcare – Fridaous Karimu |Trinity College Dublin, the University of Dublin

Psychology – Avril Deegan | Dublin City University

Oceania

Engineering – Tan Thanh Nhan Phan | University of Queensland

Law – Sarah Locker | Australian National University

Philosophy – Thomas Weight | Australian National University

USA & Canada

Business – Cindy Lin | Queen's University at Kingston

Earth & Environmental Sciences – Kaitlyn Plastino | Algoma University

Economics – Zachary Gaskin | Ryerson University

Engineering Stephanos Horvers | Western University

Life Sciences – Kaitlyn Charnetski | Western University

Literature – Akshi Chadha | Western University

**Group work entry
*There were no Regional Winners from Latin America in 2021.