Regional Winners 2018

There are currently seven UA Regions: Africa & Middle East, Asia, Europe, Island of Ireland, Latin America, Oceania, US & Canada. A Regional Winner is the highest-performing Highly Commended Entrant from a UA region in their category.

Africa & Middle East

Economics – Maazin Haque | American University of Sharjah
History – Ayesha Burney | American University of Sharjah
Mathematics & Physics – Ohad Lib | Hebrew University of Jerusalem
Philosophy – Anat Carmel | Hebrew University of Jerusalem
Politics & International Relations – Pooja Baburaj | American University of Sharjah
Social Sciences: Anthropology & Cultural Studies – Avishai Green | Hebrew University of Jerusalem

Asia

Architecture & Design – Lee Leng Sim | Nanyang Technological University
Business – Le Yi Cheok | Nanyang Technological University
Computer Science – Nafis Irtiza Tripto | Bangladesh University of Engineering and Technology
Computer Science – Truc D. T. Nguyen | Ho Chi Minh City University of Technology
Engineering – Marcus Lin | Nanyang Technological University
History – Zi Yan Joyce Ng | University of Hong Kong
Linguistics – Tam Pham | Nanyang Technological University
Law – Lok Lam Yim | University of Hong Kong
Life Sciences – Kimberly Quililan | University of the Philippines
Literature – Rachel Tay | National University of Singapore
Mathematics & Physics – Trung Ha Quang | Nanyang Technological University
Medical Sciences – Aik Seng Ng | Nanyang Technological University
Politics & International Relations – Jefferson Rajah | National University of Singapore
Social Sciences: Anthropology & Cultural Studies – Vincent Pak | National University of Singapore
Social Sciences: Sociology & Social Policy – Estee Goh | Nanyang Technological University

Europe

Architecture & Design – Kacper Pach | University of Sheffield
Art History & Theory – Lucia Hawkes | University of St Andrews
Business – Layla Slatter | The Open University
Chemical & Pharmaceutical Sciences – Joshua Lawlor | University of Sheffield
Earth & Environmental Sciences – Meghan Gogglins | University of Sheffield
Education – Pascalia Pamba | University of East London
Engineering – Saylee Jangam | University of Sheffield
History – Zoe Pike | Leiden University
Linguistics – Taya Dixon | University of Sheffield
Law – Matthew Platts | The Open University
Life Sciences – Parthik Patel | University of Nottingham
Medical Sciences – Giulia Pieracci | University of Edinburgh
Music, Film & Theatre – Ellie Ripley | Falmouth University
Nursing , Midwifery & Allied Healthcare – Sarah Joliffe | University of Manchester
Philosophy – Laura Hughes | University of Sheffield
Psychology – Silvana Wijaya | University of Cambridge
Social Sciences: Anthropology & Cultural Studies – Rex Fisher | King’s College London
Visual Arts – Georgina Bidder | University of South Wales

Island of Ireland

Architecture & Design – Jordan Kelly | University of Limerick
Chemical & Pharmaceutical Sciences – Lorna Doyle | Trinity College, University of Dublin
Education – Christina Sturgeon | St Mary’s University College, Belfast
Engineering – Yonas Hubtemichael | National University of Ireland, Galway
History – Laura Thomas | Trinity College, University of Dublin
Law – Kate Heffernan | Trinity College, University of Dublin
Life Sciences – Leia Judge | University College Dublin
Literature – Nora Doorley | Trinity College, University of Dublin
Mathematics & Physics – Ronan Mac Giolla Rua | Trinity College, University of Dublin
Music, Film & Theatre – Tara Louise | Trinity College, University of Dublin
Nursing , Midwifery & Allied Healthcare – Sophie Govzman | DIT / Trinity College, University of Dublin
Politics & International Relations – Steven Baldesco | Dublin City University
Psychology – Niamh MacSweeney | Trinity College, University of Dublin
Social Sciences: Anthropology & Cultural Studies – Bairbre Dolan | Trinity College, University of Dublin
Social Sciences: Sociology & Social Policy – David Meade | University College Dublin

Latin America

Social Sciences: Anthropology & Cultural Studies – Bruna Silva | Pontifical Catholic University of Rio de Janeiro

Oceania

Business – Sarah Locker | Australian National University
Classical Studies & Archaeology – Grant Kynaston | University of Sydney
Earth & Environmental Science – Dillon Brown | University of Adelaide
Linguistics – Rebecca Brown | University of Sydney
Literature – Adam Weitzer | Monash University
Medical Sciences – Jeremy Flanagan | University of Melbourne
Politics & International Relations – Ashwina Krishnan | University of Adelaide
Social Sciences: Sociology & Social Policy – Vanamali Hermans | Australian National University

USA & Canada

Business – Djordje Calic | Mount Royal University
Classical Studies & Archaeology – Flannery McIntyre | Brown University
Earth & Environmental Science – Katherine Braun | Northwestern University
Economics – Sylvie (Huahua) Zhong | Carleton College
History – Grace Egan | University of Toronto
Linguistics – Lindsay Karchin | New York University
Law – Adrian Huntelar | University of Toronto
Life Science – John Chmiel | Western University
Literature – Wyatt Merkley | Western University
Philosophy – Carl Christian Abrahamsen | University of Toronto
Music, Film & Theatre – Christina Ebersohl | Portland State University
Politics & International Relations – Domonic MacDonald | Western University
Psychology – Lindsay Bristow | University of Manitoba
Social Sciences: Sociology & Social Policy – Grace Lee | University of Toronto